Cilt Testi-Epilasyon İçin

Cilt Tipi Sınıflandırmasında uluslararası standartlar kullanılmaktadır.

Tüm dünyada insanların cilt tonlarını ve cilt tiplerini aynı sınıflama içersinde değerlendirilmesi , uygulamaların bilimselliği ve uluslar arası nitelikte yapılması açısından gereklidir.

Uluslararası olarak insan cilt tipleri Fitzpatrick Skin Type sınıflandırılması referans alınarak yapılır.

Fitzpatrick Cilt Tipi Sınıflandırması cildin güneş ışınlarına maruz kaldığında verdiği reaksiyonlar referans olarak değerlendirmektedir. Bu sınıflandırmanın sonuçları sayesinde lazer  uygulamaları için cihaz seçimi,kullanılan cihazda uygun enerji seviyesi seçimi yapılabilmektedir.Fitzpatrick Cilt Tipi Sınıflandırması tüm dünya da lazer epilasyon ve estetik lazer uygulamalarında çok sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu sınıflamaya göre insan cilt tipleri 6 sınıfa ayrılmıştır, genel yaklaşımla en açık cilt tonuna sahip cilt tipi 1.sınıf olarak, en koyu cilt tonuna sahip cilt tipi 6.sınıf olarak değerlendirilir.

Aşağıda Cilt Tipinizi inaktif değerlendirme için hazırlanmış Cilt Tipi Testi mevcuttur. Testteki cildinizle ilgili sorulara dikkatle cevap veriniz. test sonunda  yer alan değerlendirme yöntemi ile cilt tipinizi değerlendirebilirsiniz.

 

  GENETİK YAPINIZ

SORULAR-PUAN 0 1 2 3 4
GÖZ RENGİNİZ açık mavi,gri,yeşil mavi,gri,yeşil mavi koyu kahverengi koyukahverengi-siyah
DOĞAL KIL RENGİNİZ kumrengi,kızıl sarı kestane,koyu sarı koyu kahverengi siyah
DOĞAL CİLT RENGİNİZ kızıl açık açık sarı açık kahverengi koyu kahverengi
VÜCUDUNUZDA ÇİL,BEN SAYISI çok fazla sayıda çok sayıda ortalama sayıda seyrek yok

GÜNEŞ IŞINLARINA REAKSİYONUNUZ

SORULAR-PUAN 0 1 2 3 4
UZUN SÜRE GÜNEŞTE KALDIĞINZDA Ağrılı kızarma, kabarma,soyulma Kabarma ve soyulma olur Nadiren kızarıklık ve kabarma olur Nadiren yanık olur Hiç Etkilenmez
CİLT RENGİNİZ NASIL DEĞİŞİR Hiçbir zaman bronzlaşmaz Zor bronzlaşır Ortalama bronzlaşır Kolay bronzlaşır Hemen değişir
GÜNEŞTE CİLT RENGİNİZ Asla ,hiç değişmez Nadiren değişir Bazen değişir Sıklıkla değişir Hemen değişir
YÜZÜNÜZÜN GÜNEŞE REAKSİYONU Çok hassas, hemen tepki verir Hassas Normal tepki verir Çok dirençli,zor tepki verir Hiç tepki vermez

GÜNEŞLENME ALIŞKANLIĞINIZ

SORULAR-PUAN 0 1 2 3 4
EN SON NE ZAMAN GÜNEŞLENDİNİZ(SOLARYUM,KREM..) 3 aydan daha önce 2-3 ay önce 1-2 ay önce 1 aydan daha önce 2 haftadan daha önce
UYGULAMA ALANI GÜNEŞE MARUZ KALDI MI? Hayır kalmadı Çok seyrek Bazen kaldı Sıklıkla Evet her zaman

 

DEĞERLENDİRME:Testte yer alan genetik yapınız,cildinizin reaksiyonları,alışkanlıklarınız hakkındaki sorulara cevap veriniz,cevaplarınızın yer aldığı sütundan ilgili puanları toplayarak toplam puanınızı hesaplayınız.Toplam puanınızı aşağıdaki test sonucu ekranda değerlendiriniz.

Test sonucu ile cilt tipiniz, lazer tedavi planlamanız, lazer cihaz seçiminiz için referans olarak kullanılabilir.

TEST DEĞERLENDİRME

TOPLAM PUAN  FITZPATRICK CİLT TİPİ ÖRNEK RESİM CİLT TİPİ ÖZELLİKLERİ BRONZLAŞMA DURUMU LAZER UYGULAMASINA CEVAP
0-7 SKIN TYPE 1 soluk-beyaz tenliler.mavi-ela göz.sarışın kızıl saçlılar.çilliler ve albinolar çok hassastır.çok kolay yanar,bronzlaşma olmaz. Lazer epilasyon bu tip için çok etkilidir. lazer ışını çok az seviyede cilt tarafından absorbe edilir,kıl köküne enerji yüksek gider, etkili epilasyon sağlanır,uygulama acısız olur.
0-7 SKIN TYPE 2 kumral tenli, mavi gözlüler hassastır.kolay yanar,çok az bronzlaşır. Lazer epilasyon bu tip için etkilidir. lazer ışını  az seviyede cilt tarafından absorbe edilir,kıl köküne enerji yüksek gider, etkili epilasyon sağlanır,
17-25 SKIN TYPE 3 daha koyu beyaz tenliler.örnek.karışık avrupalılar güneşe duyarlıdırlar.bazen güneş yanığı olur. çok yavaş bronzlaşır.açık kahverengi olur. Lazer epilasyon etkilidir.koyu renk tüyler daha iyi cevap verir.Cilt tarafından lazer tutulabilir, enerji iyi ayaralanmalıdır.sarı tüylerde kalıcı sonuç zordur.
25-30 SKIN TYPE 4 açık kahverengi cilt.örnek. akdenizliler, yerli amerikalı, asyalılar. az duyarlıdırlar.güneş yanığı azdır.ileri derecede kahverengi olurlar Nispeten lazer cilt tarafından daha fazla tutulur.cilt hasarı yönünden enerji iyi ayarlanmalıdır.koyu renk tüylerde etkili epilasyon yapılır.
30 ÜSTÜ SKIN TYPE 5 kahverengi cilt.örnek. Africalı amerikalılar, ortadoğulular. güneşe hassas değildir. nadiren yanık olur. Çok iyi bronzlaşırlar. Lazer ışığı cilt tarafından çok tutulur.cilt hasarı riski yüksektir.Lazer epilasyon uygulaması zordur,sonuçları nispeten düşüktür.
30 ÜSTÜ SKIN TYPE 6 koyu kahverengi,siyah cilt. Örnek. Afrikalılar, ortadoğulular güneşe hassas değil. kalıcı bronzlaşırlar. Lazer ışığı cilt tarafından çok tutulur.cilt hasarı riski yüksektir.Lazer epilasyon uygulaması zordur,sonuçları nispeten düşüktür.

 

 

UYARI:BU test site ziyaretçilerine , cilt tiplerinin inaktif olarak değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.Test sonuçları Cilt Tipi hakkında fikir verebilirken, salt test sonuçları göz önüne alınarak tedaviler planlanmamalıdır.Test sonuçları aktif yöntemlerle yeniden değerlendirilmeli,ilgili hekim tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarının, tedavi planlamasında kullanılması uygundur.

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır