Seans Süresi Nedir?

axgul Genel Yorumlar Kapalı

 

KAÇ SEANS YAPILIR

Lazer epilasyonun niçin seanslar şeklinde uygulandığı sorusundan devam edecek olursak; uygulama bölgesindeki kılların ancak %10-20 si anajen fazındadır.Her epilasyon seansında bu %10-20 lik kısıma giren kıllar etkilenip yok olacaktır, bu mantıkla 5-6 seansta kılların tümünün etkilendiği teorik olarak kabul edilir.

Lazer epilasyon uygulamalarında kılın anajen fazı ile lazer enerjisi ilişkisinden kaynaklı olarak seans süresi 4-6 seans olarak kabul edilir, fakat bazı bölgelerde bu öngörü ve teorik bilgi yerini bulmaz örneğin yüz bölgesi epilasyon uygulamalarında yüz bölgesindeki kılların yapısı ve hormonal aktivite farklılığı sebebi ile senas sayışları daha uzun olabilmektedir.

Ayrıca aynı kişinin vücut bölgeleri arasında da epilasyona cevap farklılığı görülebilir, kişinin bikini bölgesi kısa sürede lazer epilasyon uygulamasına cevap verirken, alt  bacak daha uzun seans sürelerine ihtiyaç gösterebilir.

Ayrıca lazer epilasyona cevap farklılıkları vücut bölgelerinin güneşe maruziyeti ile de ilgi gösterebilir. Güneşe maruz kalan bölgelerde cilt rengi nispeten daha koyu olacağı için kullanılan lazer enerji seviyesi daha düşük olacak, göreceli olarak kıl follikülü etkilenmesi daha zor olacaktır. Unutmamak gerekir ki lazer epilasyon için en uygun uygulama bölgeleri beyaz ten siyah kılların olduğu bölgelerdir.

SEANS SÜRESİ NEDİR?

Lazer Epilasyon uygulaması seans süresi uygulama yapılan bölgenin genişliğine ve cihazın özelliklerine bağlıdır. Lazer epilasyon cihazı ile cilt üzerinde istenmeyen kılların olduğu bölge lazer enerjisi ile taranır, bu sırada cilt soğuk hava , gaz veya  başlığın teması ile sürekli soğuk tutulur, bu cildin lazer ışığından etkilenmesini, ciltte yanıklar olmasını önleyecektir, aynı sürede lazer enerjisi lazer başlığı ile cilde uygulanır, uygulama başlığının boyutları 15-18 mm çapında olabilir, yani her uygulamada çap genişliği kadar alana lazer uygulanmıştır.bu şekilde tüm alan taranır.Başlık boyutu ve lazer cihazının saniyedeki atış hızı lazer epilasyon seans süresini belirler.

Genel yaklaşımla (cihazların hızları 1-3 Hz arasında değişir) koltuk altı uygulaması birkaç dakika sürerken, tüm bacak uygulaması 30 – 40 dakika kadar sürmektedir.

SEANS ARLIKLARI NEDİR

Lazer epilasyonda seans aralıkları kılların büyüme everelerine göre belirlenmiştir; kılların büyüme evereleri dönüşümlerinde teorik olarak  yaklaşık 4-8 hafta gibi süreler sözkonusudur.bu amaçla seans aralıkları 4- 8 hafta aralıklarla yapılır.bazı vücut bölgelerinin kıl ve hormonal yapısı göz önüne alınarak seans aralıkları daha kısa tutulmaktadır(örn yüz bölgesi seans aralıkları 4 haftadır)

Pratik uygulamada seans aralıkları kılların çıkması zamanı ile belirlenmektedir.Kılların uygulamadan sonra dökülmesini takip eden dönemden sonra tekrar çıkmaya başladığı zaman 2.seansın uygulama zamanının geldiğinin göstergesidir.

 

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır