Cilt Tipi ve Kıl Yapısı Önemli midir?

axgul Genel Yorumlar Kapalı

 

LAZER NASIL ETKİ EDER?

Lazer epilasyonda prensip uygulanan lazer ışığı enerjisi ile kıl ve kıla rengini veren melanin pigmenti arasındaki etkileşimdir.  Melanin üzerine düşen lazer ışığını absorbe eder.  (emilim)

Cilde milisaniye gibi çok kısa sürede uygulanan lazer ışığı cilde zarar vermeden geçerek kıl ve kıl folikülüne (kök) ulaşır.  Kıl folikülüne ulaşan lazer ışığı melanin tarafından absorbe edilir (emilir).  Absorbe edilen lazer ışığı, ısı enerjisine çevrilerek kıl folikülünü tahrip edecek yüksek ısı ortaya çıkar.  Tahrip olan kıl foliküller ile kalıcı epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyonda kullanIan sistemlerin etkin soğutma sistemi sayesinde; kıl folikülü yüksek ısıda tahrip edilirken, cilt yüzeyi korunur, yan etki riski ve ağrı hissi olmaz.

EPİLASYONDA CİLT İPİ VE KIL YAPISI ÖNEMLİMİDİR?

Evet; lazer epilasyon uygulamasının başarısınd  cilt tipi-tonu ve kıl yapısı oldukça önemlidir. Lazer enerjisinin ciltle olan etkileşimi prensibi göz önüne alındığında;  beyaz citl v siyah kalın kıl yapısı lazer epilasyon başrısı için en uygun durumdur. Cildin beyaz ve açık renkte olması lazer enerjisinin ciltte absorbe edilmeyecek ve lazer neerjisi ciltle etkileşime girmeden kıl köküne g,decekt,r, ayrıca lazer enerjisi ile etkileşim olmayan ciltte yanık riski olmayacak ve uygulamyıcı tarafından dah uygun ve yüksek etkili lazr enerji miktarı cilde uygulanabilcektir.

Kıl yapısının siyah ve kalın olması, uygulanan lazer enerjisinden kıl ne kadara siyah renkte ise o kadar etkilecenektir, ayrıca kıl kökünün kalın olması lazer enerjisinini kök kısımda birikmesinin daha fazla olmasını ve böylece ortaya çıkacak ısı enerjisi ile kıl kökünün daha iyi yok olması sağlanacaktır.

Cilt tonunun koyu olması, lazer enerjisi ile ciltte ısıs artışı ve yanıklar olmasına sebep olabilecek, dolayısı ile düşük lazer enerjisi ile çalışmayı zorunlu hale getirece,dolayısı ile kıl kökününü tahrip edilmesi göreceli olarak daha zor olacaktır,

Ayrıca kıl yapısının ine ve açık renkte polması kök kısımda emilen lazer enerjisi miktarının daha az olmasına sebep olacak ve kıl kökününü tahrip edilmesi göreceki olarak daha zor olacaktır.

Cilt tipi-tonu ve kıl yapısı lazer epilasyon başarısının belirlenmesinde için oldukça önemlidir.

Aynı zamanda son dönemde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, kuru cilt yapısına sahip kişilerde lazer epilasyon başarısı da istenen düzeylerde değildir.

KULLANILAN CİHAZLAR

Lazer epilasyonda kullanılması amacıyla üretilmiş birkaç çeşit lazer cihazı mevcuttur. Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diod lazer gibi lazerler ve IPL gibi yoğun ışık sistemleri epilasyonda kullanılan cihazlara örnek verilebilir. Cihazlar, kullandıkları ışık enerjisinin dalga boyu ile birbirinden ayrılır. Hedefin taşıdığı renk hücreleri seçiciliği sağlar. Her lazer cihazı hedefi, sahip olduğu ışık enerjisinin dalga boyu ile farklılık gösterir.

Alexandrite Lazer: 755 nm dalga boyunda ışık enerjisine sahiptir. bu dalga boyu kıl follikülüne en etkili dalga boyudur.Tüm dünya da lazer epilasyon amacıyla ilk ve en çok tercih edilen lazer sistemidir. Lazer epilasyon uygulamasında uluslar arası FDA etkinlik sertifikasyonuna sahip sistemlerdir. Uygulamalarda hava soğutma sistemi sayesinde, düşük yan etki sağlamaktadır.

Nd YAG Lazer: 1064 nm dalga boyu ışık enerjisine sahiptir. ince kan damarları( hemoglobin) hedefine spesifiktir. İnce damar ve varis tedavisinde etkin cihazlardır. Cildin derin tabakasına etki yeteneği vardır; bu sayede cilt gençleştirme tedavilerinde de kullanılır. Uluslararası güvenlik sertifikalarına(FDA) sahiptir.

Diod Lazer: 810 nm dalga boyunda ışık enerjisine sahiptir. Epilasyonda etkinliği mevcuttur. Soğutma sistemi yetersiz cihaz uygulamalarında yüksek ağrı hissi oluşabilmektedir.Lazer Epilasyonda uluslar arası sertifikasyonlara sahiptir.

IPL: lazer sistemi değildir. Yoğun beyaz ışık sistemidir. Epilasyonda kullanılabilir, yapılan işleme lazer epilasyon değil fotoepilasyon denir. Epilasyonda etkinliği çok sınırlıdır. Yüz kılları uygulamalarında alexandrite lazer sonrası uygulanabilir. Cilde temasla uygulanması gereklidir. Dikkatli uygulama olmaması durumunda hijyen yönünden risk taşıyabilir.

Bu dalga boyları epilasyon tedavisinde büyük önem taşır. Lazer epilasyonda lazer cihazları selektif termolizis (ışık enerjisinin seçici harabiyeti) etkisiyle epilasyon yapar. Bu işlemde cihazın kullandığı ışık enerjisi ciltteki hedef (kıl folikülü) tarafından absorbe edilir, ışıya dönüşür ve hedef tahrip edilir.

 

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır