Cilt Tonu Tayini-Dermatone

Estetik Lazer uygulamalarında cildin rengi, tonu oldukça önemlidir. Cilt tonunun doğru belirlenmesi lazer uygulama başarılarını da artıracaktır.

Estetik amaçla kullanılan lazer cihazlarında; cihazın kullandığı dalga boyu ile hedef dokular arasında sıkı ilişkiler vardır.örneğin Alexandrite lazerler 755 nm dalgaboyu ile ciltteki melanin boya maddesi tarafından tutulurken, 1064nm dalga boyu taşıyan Nd YAG lazer cihazları damar yapıları içersindeki hemoglobin maddesini hedef alır.Cilt tonunun doğru belirlenmesi tedavide kullanılacak lazer cihazının da belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Cildinizin renk tonunu merkezimiz uygulamalarında kullanılan dijital spektrofotometre cihazı ile numerik olarak değerlendirilmesini isteyebilirsiniz, aynı zamanda sitemizdeki cilt testi sayfalarından cilt tonunuzu inaktif olarak değerlendirip, uygun cihaz ve uygulama yöntemini  kendiniz belirleyebilirsiniz.

Estetik amaçlı kullanılan lazer cihazlarında bir hedef doku vardır, bu hedef doku lazer enerjisi tarafından hedeflenerek  uygulamalar yapılır. örneğin leke tedavisinde hedef lekenin içerdiği koyu boya maddesi iken, lazer epilasyonda hedef doku kıl follikülüdür,lazer enerjisi kıl follikülü üzerine uygulanır, folükülün taşıdığı siyah melanin boya maddesi tarafından enerji tutulur ısıya çevrilir ve follikül kalıcı olarak yok edilir.uygulamada siyah renk lazer  enerjisi için oldukça önemlidir.Siyah renk içeren tüm dokular tarafından lazer enerjisi  tutularak ısıya çevrilir.

Lazer epilasyonda cildin renk tonu değerlendirilmesi doğru bir şekilde yapılmazsa cilde ya gereğinden düşük lazer enerjisi uygulanır (ki bu uygulama ile epilasyon etkin olarak amacına uygun yapılmamış olacaktır,kıl follükülü kalıcı olarak etkilenmediğinden uzamaya devam edilecektir.), yada gereğinden fazla lazer enerjisi uygulanır ki(bu uygulama ile ciltte ciddi yanıklar oluşabilecektir.) her iki durumda istenilen uygulamalar değildir.

Cilt tonunu doğru değerlendirilmesi cilde uygulanacak lazer enerjisinin dozunu belirleyecektir. Doğru olarak değerlendirilmiş cilt tonu, etkin dozlarda lazer enerjisi kullanımına olanak sağlayıp, uygulama sonucu başarısını artırırken, istenmeyen cilt yanıklarından uzaklaşmayı sağlayacaktır.

Cilt tonu normal insan gözünün algılayamayacağı düzeyde farklıklar gösterebilir. Bir insanın sağ ve sol yanları arasında dahi güneşe maruziyetten kaynaklı cilt tonu değişiklikleri olabilir. Cilt tonu mevsimsel olarak yaz başı yaz sonu değişikler gösterebilir tüm bu değişiklikler gözle tespit edilemeyecek düzeyde olduğu durumlarda sağlıksız lazer uygulamalarına sebebiyet verebilmektedir.

Dijital Spektrofotometre cihazları cilt tonunu numerik olarak tespit eden cihazlardır. cilt tonunu her ayrı bölge için ölçüm yapıp sayısal değer olarak okunmasını sağlar. Cilt tonunun numerik değerlendirilmesi lazer uygulamaları için referans değerler uygulanmasına olanak sağlayacaktır.

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır