Kombine Epilasyon Nedir?

axgul Genel Yorumlar Kapalı

 

KULLANILAN CİHAZLAR

Lazer epilasyonda kullanılması amacıyla üretilmiş birkaç çeşit lazer cihazı mevcuttur. Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diod lazer gibi lazerler ve IPL gibi yoğun ışık sistemleri epilasyonda kullanılan cihazlara örnek verilebilir. Cihazlar, kullandıkları ışık enerjisinin dalga boyu ile birbirinden ayrılır. Hedefin taşıdığı renk hücreleri seçiciliği sağlar. Her lazer cihazı hedefi, sahip olduğu ışık enerjisinin dalga boyu ile farklılık gösterir.

Alexandrite Lazer: 755 nm dalga boyunda ışık enerjisine sahiptir. bu dalga boyu kıl follikülüne en etkili dalga boyudur.Tüm dünya da lazer epilasyon amacıyla ilk ve en çok tercih edilen lazer sistemidir. Lazer epilasyon uygulamasında uluslar arası FDA etkinlik sertifikasyonuna sahip sistemlerdir. Uygulamalarda hava soğutma sistemi sayesinde, düşük yan etki sağlamaktadır.

Nd YAG Lazer: 1064 nm dalga boyu ışık enerjisine sahiptir. ince kan damarları( hemoglobin) hedefine spesifiktir. İnce damar ve varis tedavisinde etkin cihazlardır. Cildin derin tabakasına etki yeteneği vardır; bu sayede cilt gençleştirme tedavilerinde de kullanılır. Uluslararası güvenlik sertifikalarına(FDA) sahiptir.

Diod Lazer: 810 nm dalga boyunda ışık enerjisine sahiptir. Epilasyonda etkinliği mevcuttur. Soğutma sistemi yetersiz cihaz uygulamalarında yüksek ağrı hissi oluşabilmektedir.Lazer Epilasyonda uluslar arası sertifikasyonlara sahiptir.

IPL: lazer sistemi değildir. Yoğun beyaz ışık sistemidir. Epilasyonda kullanılabilir, yapılan işleme lazer epilasyon değil fotoepilasyon denir. Epilasyonda etkinliği çok sınırlıdır. Yüz kılları uygulamalarında alexandrite lazer sonrası uygulanabilir. Cilde temasla uygulanması gereklidir. Dikkatli uygulama olmaması durumunda hijyen yönünden risk taşıyabilir.

Bu dalga boyları epilasyon tedavisinde büyük önem taşır. Lazer epilasyonda lazer cihazları selektif termolizis (ışık enerjisinin seçici harabiyeti) etkisiyle epilasyon yapar. Bu işlemde cihazın kullandığı ışık enerjisi ciltteki hedef (kıl folikülü) tarafından absorbe edilir, ışıya dönüşür ve hedef tahrip edilir.

KOMBİNE EPİLASYON NEDİR

Lazer epilasyon amacıyla birden çok lazer ve ışık sitemi cihazının birlikte kullanılmasıdır. Kombine uygulama lazer epilasyon uygulama sonuçlarının başarısında cilt ve kıl tipi oldukça önemli.

Epilasyon için en uygun cilt ve kıl tipi; beyaz ten rengi, siyah kıl tipidir. Cilt ve kıl tipine göre bir veya birden çok lazer cihazı uygulamaya tabi tutulabilir. Lazer epilasyon uygulaması tek tip lazer cihazı ile başlatılıp, ilerleyen seanslarda cilt ve kıl yapısının değişmesine(kıllarda incelme,cilt renginde değişme…) bağlı olarak diğer lazer epilasyon cihazları uygulamaya katılabilir.

Kombine lazer uygulamasında amaç, cilt ve kıl yapısına en uygun lazer epilasyon cihazını tercih etmek, uygulama sonuçlarının istenen düzeyde olmasına çalışmaktır.

NASIL UYGULANIR

Lazer epilasyonda prensip uygulanan lazer ışığı enerjisi ile kıl ve kıla rengini veren melanin pigmenti arasındaki etkileşimdir. Melanin üzerine düşen lazer ışığını absorbe eder. (emilim)

Cilde milisaniye gibi çok kısa sürede uygulanan lazer ışığı cilde zarar vermeden geçerek kıl ve kıl folikülüne (kök) ulaşır. Kıl folikülüne ulaşan lazer ışığı melanin tarafından absorbe edilir (emilir). Absorbe edilen lazer ışığı, ısı enerjisine çevrilerek kıl folikülünü tahrip edecek yüksek ısı ortaya çıkar. Tahrip olan kıl foliküller ile kalıcı epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyon cihazı ile cilt üzerinde istenmeyen kılların olduğu bölge lazer enerjisi ile taranır,bu tarama işlemi, saniyede1-2 lazer atışı şeklinde lazer uygulama başlığı ile cilde yapılır; bu sırada cilt soğuk hava , gaz veya  başlığın teması ile sürekli soğuk tutulur, bu cildin lazer ışığından etkilenmesini, ciltte yanıklar olmasını önleyecektir, aynı sürede lazer enerjisi lazer başlığı ile cilde uygulanır, uygulama başlığının boyutları 15-18 mm çapında olabilir, yani her uygulamada çap genişliği kadar alana lazer uygulanmıştır.bu şekilde tüm alan taranır.Başlık boyutu ve lazer cihazının saniyedeki atış hızı lazer epilasyon seans süresini belirler.

 

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır