Tek Seans Yeterli midir?

axgul Genel Yorumlar Kapalı

 

HANGİ BÖLGELERE YAPILIR

Lazer epilasyon uygulaması vücutta göz küreleri içersi hariç tüm bölgelere yapılabilmektedir. Ayrıca deri ve mukozanın birleştiği yerlerde uygulama deri ile sınırlıdır, mukoza üzerine uygulama yapılmamaktadır.

Genel olarak lazer epilasyon kadınlarda;; kollar, bacaklar,sırt,göbek,genital bölge,bikini bölgesi,eller, ayaklar,yüz bölgesi, kısaca tüm bölgelerine yapılabilir.

Erkeklerde kollar,bacaklar,sırt,omuzlar,gögüs,eller,ayaklar,sakal üstü bölge, sakal altı bölge,kaş arası,kulaklar,ense gibi vücudun çok büyük bölümüne  yapılabilir.

TEK SEANS YETERLİMİDİR

Lazer epilasyon aralıkları 4-8 hafta olan seanslar şeklinde yapılır, tek seans lazer epilasyon ile istenmeyen kılların tamamen kalıcı olarak yok edilmesi mümkün değildir.

Kılların gelişim evreleri vardır, anajen faz,katajen faj,telojen faz gibi.her kıl follikülü tüm bu evreleri tamamlayarak cildi terk eder, yerine yenisi oluşur.kıl follikülünün bu evreleri tamamlaması vücuttaki bölgelere bağlı olarak değişmekle birlikte günler,aylar hatta yıllar alabilir.Anajen faz kılların büyüme evresi olup, lazer epilasyon açısından oldukça önemlidir.

Lazer ışık enerjisi kılların anajen fazında etkili olur. Vücudumuzda ki kılların ancak %20 si anajen fazında. Lazer her uygulama seansında ancak anajen fazda ki kılları yok ettiğinden tek bir lazer seansının kılların kalıcı yok edilmesi için yeterli olması mümkün değil.Her epilasyon seansında kılların %15-%20 si kalıcı olarak yok edilir

KAÇ SEANS YAPILIR

Lazer epilasyonun niçin seanslar şeklinde uygulandığı sorusundan devam edecek olursak; uygulama bölgesindeki kılların ancak %10-20 si anajen fazındadır.Her epilasyon seansında bu %10-20 lik kısıma giren kıllar etkilenip yok olacaktır, bu mantıkla 5-6 seansta kılların tümünün etkilendiği teorik olarak kabul edilir.

Lazer epilasyon uygulamalarında kılın anajen fazı ile lazer enerjisi ilişkisinden kaynaklı olarak seans süresi 4-6 seans olarak kabul edilir, fakat bazı bölgelerde bu öngörü ve teorik bilgi yerini bulmaz örneğin yüz bölgesi epilasyon uygulamalarında yüz bölgesindeki kılların yapısı ve hormonal aktivite farklılığı sebebi ile senas sayışları daha uzun olabilmektedir.

Ayrıca aynı kişinin vücut bölgeleri arasında da epilasyona cevap farklılığı görülebilir, kişinin bikini bölgesi kısa sürede lazer epilasyon uygulamasına cevap verirken, alt  bacak daha uzun seans sürelerine ihtiyaç gösterebilir.

Ayrıca lazer epilasyona cevap farklılıkları vücut bölgelerinin güneşe maruziyeti ile de ilgi gösterebilir. Güneşe maruz kalan bölgelerde cilt rengi nispeten daha koyu olacağı için kullanılan lazer enerji seviyesi daha düşük olacak, göreceli olarak kıl follikülü etkilenmesi daha zor olacaktır. Unutmamak gerekir ki lazer epilasyon için en uygun uygulama bölgeleri beyaz ten siyah kılların olduğu bölgelerdir.

 

Bu site estetik, güzellik, epilasyon uygulamaları hakkında bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.
Bu web sitesinde bulunan yazılar ve resimlerin tümü  bilgilendirme amaçlı olup kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatma amacıyla Estetik, güzellik, epilasyon işlemleri ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır.Bu site ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır